wtorek, 24 marca 2015

Czy wiesz, że...? Bakalie - zdrowa przekąska...

Masz ochotę na coś  słodkiego? - zjedz bakalie.

Znalezione obrazy dla zapytania bakalie


Rewelacyjnie zaspakajają apetyt i są bogate w wartości odżywcze.

1. Orzechy to NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), ale też potas, żelazo, cynk, fosfor, miedź, witaminy z grupy B, mnóstwo witaminy C i przede wszystkim magnez. Polecane w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych (chronią przed zawałem, obniżają poziom złego cholesterolu) i jako źródło białka w dietach wegetariańskich. 
Poprawiają pracę mózgu i koncentrację.


2 Figi odznaczają się dużą zawartością wapnia. Niewiele mniejszą - żelaza, magnezu i potasu. Stosowane w profilaktyce osteoporozy i nadciśnieniu. Bogactwo błonnika wspomaga funkcje jelit. Odkwaszają i odtruwają.


3. Rodzynki są doskonałym źródłem antyoksydantów o właściwościach przeciwnowotworowych. Ale też cały wachlarz substancji odżywczych: błonnik, potas, cynk, żelazo, bor, wapń, magnez, witaminy z grupy B oraz witaminę C i E. W działaniu łączą właściwości orzechów i fig.


4.Morele to przede wszystkim B-karoten - silny przeciwutleniacz, który chroni przed działaniem wolnych rodników. Dzięki zawartości żelaza i błonnika zapobiegają anemii, poprawiają funkcje jelit. Mają silny charakter zasadotwórczy.

5.
Daktyle tu znów żelazo, magnez i antyoksydanty, dlatego wykazują działanie podobne jak ww. "koledzy". Wyróżnia ich za to obecność naturalnych salicylanów, o działaniu podobnym jak aspiryna. 
Są też naturalnym afrodyzjakiem.

6.
Banany  z kolei to potas, który doskonale reguluje ciśnienie krwi i aminokwas - tryptofan, dlatego są świetną przekąską dla nerwusów. Banany sprzyjają również leczeniu wrzodów żołądka i zapobiegają ich powstawaniu.

7. Warte uwagi są również śliwki  regulujące pracę jelita grubego (polecane dla osób z zaparciami) i  żurawina o zbawiennym działaniu na nerki i pęcherz moczowy.



Można by mnożyć prozdrowotne walory bakalii. Warto jednak pamiętać, że te będące w ofercie "zwykłych" sklepów spożywczych często zawierają szkodliwy dwutlenek siarki (E220). Niestety zdarza się także, że w ramach poprawienia ich wyglądu  i zapobiegania sklejaniu - używane są specjalne oleje będące pochodną ropy naftowej. Dlatego dużo lepszym wyborem jest zatem kupowanie bakalii w sklepach ekologicznych. Takie smakołyki, oczywiście - w umiarkowanych ilościach , to nic innego -
tylko samo zdrowie!





www.efekt- motyla.eu

SPIS TREŚCI:
http://twojefektmotyla.blogspot.com/2013/09/spis-tresci.html  





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz