środa, 1 kwietnia 2015

Jak nie przytyć w Święta? - 10 wskazówek.

"Święta, Święta i po świętach",....a nadprogramowe kilogramy często z  nami zostają...
Jeśli na myśl o wielkanocnych przysmakach robi Ci się ze strachu .... słabo - zastosuj kilka trików, a być może tegoroczne Święta będą lżejsze.
I ty też!
Znalezione obrazy dla zapytania stół wielkanocny inspiracje

1. Wielkanocny stół zazwyczaj przepełniony jest białkowo-tłuszczowymi daniami (kiełbaski, szynka, jajka itp.) Aby uniknąć problemów trawiennych - zrezygnuj z węglowodanów (chleb, ziemniaki itp). Twoja trzustka i żołądek będą ci wdzięczne.

2. Zadbaj o bogactwo kolorowych sałatek na Twoim stole (i nie mówimy tu bynajmniej o sałatce jarzynowej z majonezem - ale o greckiej, lub jakiejkolwiek innej składającej się z surowych warzyw). Przyjmij zasadę - na każdą kiełbaskę, czy jajko - pół talerza warzyw (zwłaszcza zielonych!). Warzywa to zasadowość i enzymy. Będą trzymały Twój organizm (i apetyt) w ryzach.

3. Jedz co 4h (tyle trawione jest białko), nie częściej! Daj sobie czas na strawienie. Nie przeciążaj swojego organizmu.

4. Absolutnie nie popijaj posiłków! Pamiętaj, że pijemy 0,5 h przed i 1 h po posiłku.

5. Ciasta... I tu sprawa się komplikuje. Najlepiej byłoby ich nie jeść :-). Ale niech pierwszy rzuci kamień ten, kto jest bez grzechu. Jeśli już ciasto - wybieraj te "zdrowsze" (babka piaskowa itp). Mazurkom podziękuj. Jedz tylko w pierwszej połowie dnia (do 14ej) i nie bezpośrednio po posiłku (2-3h po). Jedzenie deseru bezpośrednio po obiedzie doprowadza do fermentacji zjedzonego białka (utrudnia trawienie), do tego aktywowana zostaje trzustka (wyrzut insuliny), która jest swoistym "pomostem" dla odkładania tłuszczu w tkance zapasowej (komórkach tucznych).

6. Alkohol... na tego pana niestety nie ma rady... Warto byłoby go ograniczyć i wybierać alkohole półwytrawne...Drinki, zwłaszcza te z colą lub innymi napojami - jeszcze bardziej obciążają układ trawienny...

7. Kup w aptece do wyboru: rapacholin, boldaloin, cynarex  (działają żółciopędnie i żółciotwórczo przez co m.in. przyspieszają usuwanie szkodliwych substancji). Popijaj Miętę lub np. Verdinę fix (mieszanka różnych ziół), w celu usprawnienia pracy przewodu pokarmowego. Jeśli zdecydujesz się na ciasta - możesz zapatrzeć się  w tabletki Morwy Białej (lub herbatkę), które będą stabilizowały poziom cukru we krwi.

8. Nie biesiaduj cały dzień. Idź choćby na krótki spacer! Badania wskazują, że ciągłe siedzenie przy zastawionym stole sprawia, że jemy dużo więcej (na zasadzie: "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal").

9. Jeśli pojadłaś/pojadłeś w trakcie całego dnia (duże śniadanie, obiad, deser) - wieczorem pomiń kolację. Zamiast tego możesz zjeść porcję surowych, bądź gotowanych warzyw (korzyści jak wyżej).

10. Po świętach pora na "pokutę" :-). Daj swojemu organizmowi odpocząć. Poświęć na to 2 dni (jeden to minimum!). Ugotuj 200g kaszy jaglanej (panowie 300g), obierz, zetrzyj 2-4 jabłka, możesz dodać podprażone ziarna ostropestu - jedz przez  cały dzień w 4 porcjach podzielonych. Dlaczego właśnie kasza jaglana? - otóż działa jak szczotka na jelito i ma silny charakter zasadowy. Ostropest z kolei zregeneruje wątrobę (warto zaprzyjaźnić się z nim na dłużej - ale o tym w kolejnym poście). W tzw. międzyczasie popijaj herbatki oczyszczające (pokrzywa, skrzyp, bratek, albo mieszanki - verdina fix, gastrosan itp).


Wszystkim czytelnikom bloga życzę zdrowych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych i smacznego jajka!
Pozdrawiam!





www.efekt-motyla.eu
SPIS TREŚCI:
http://twojefektmotyla.blogspot.com/2013/09/spis-tresci.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz