niedziela, 3 marca 2013

Jeśli chleb - to tylko na zakwasie!


Ręka do góry, kto nie lubi chleba? Myślę, że niewiele jest takich osób, a jeśli już, to twierdzą tak, ponieważ się boją.
Czego? - prawdopodobnie tego, że przytyją, bo w świadomości Polaków - chleb tuczy.

Skąd takie przekonanie?

Otóż zwolennicy tzw. "białego" chleba muszą wiedzieć, że oczyszczona mąka pszenna to nic wartościowego.

Nie ma tu za dużo witamin, ani tym bardziej - błonnika, dlatego też w przypadku, kiedy chleb pszenny jest jedynym, który gości na naszym stole - rzeczywiście można "nabrać ciała”, gdyż:
1) Brak błonnika daje uczucie niedosytu, głodu - wtedy zamiast dwóch kromek - zjadamy cztery.
2) Mąka oczyszczona ma wysoki indeks glikemiczny, czyli podnosi znacznie poziom cukru we krwi, a ten z kolei jest niezbędny w tworzeniu nowych zapasów tkanki tłuszczowej.

Najzdrowsze są zdecydowanie chleby żytnie, ale co zdolniejsi - potrafią mąkę żytnią połączyć z innymi, także zdrowymi, jak orkiszowa, ryżowa, gryczana.
Prawdziwy chleb razowy jest przepyszny!
To zupełnie coś innego, niż sklepowe, wypełnione karmelem i spulchniaczami "pseudorazowce".
Jeśli nie pieczemy go sami, musimy znaleźć sprawdzone źródło (piekarnię, osobę prywatną), gdzie będziemy mogli ten "rarytas" kupić. Taki chleb jest dość ciężki (ale lżejszy od tego na drożdżach), ma naturalny wygląd (jak ten na obrazku), doskonały smak i zapach!

Jeśli do tego został zrobiony na naturalnym zakwasie - to doprawdy samo zdrowie!

Ten robiony na drożdżach jest ciężkostrawny, często prowadzi do wzdęć i niestrawności. Drożdże, choć generalnie uznawane za zdrowe, nasilają rozrost Candidy albicans (drożdżak - pasożytniczy grzyb, żyjący w przewodzie pokarmowym ok. 40% populacji). Mała ilość Candidy we florze przewodu pokarmowego, jest całkowicie nieszkodliwa. Kiedy jednak doprowadzimy do jej rozrostu - staje się przyczyną wielu chorób (w tym neurologicznych).
Z tego powodu chleb na zakwasie jest zdecydowanie lepszym wyborem!

Poznajcie jego zalety ! :

- zakwaszanie mąki poprawia strawność i wartości odżywcze;

- bogactwo błonnika i powstałych podczas zakwaszania bakterii mlekowych uaktywniają naszą florę  bakteryjną, a co za tym idzie - regulują trawienie i wydalanie;

- w chlebie na zakwasie dochodzi do neutralizacji fitynianów (pisałam o nich przy okazji kaszy), tj. związków naturalnie występujących w zbożach,  które ograniczają przyswajanie składników odżywczych (w pieczywie robionym na drożdżach jest go aż 90%!);

- naturalny zakwas hamuje wytwarzanie przetrwalników przez bakterie i eliminuje mykotoksyny zawarte w mące;

- wartościowy nawet przez 2-3 tygodnie;

Warunek jest jeden. Chleb na zakwasie powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu. Wtedy, mimo że twardszy - nadal będzie pyszny i odżywczy!
Rewelacyjnie smakuje polany oliwą, zwłaszcza smakową, świetnie także z masłem i taka mieszanka trawi się bardzo dobrze, ale ...to już temat na kolejnego posta :-).


www.efekt-motyla.eu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz