czwartek, 16 maja 2013

Czy należy jeść masło?

Masło klarowane, jak klarować masłoNa początek kilka faktów:

1) Zwykłe masło, choć jest jednym z najbardziej naturalnych produktów pokarmowych - powinno być w stosowane w ilościach umiarkowanych ( uwaga: wyjątek stanowią dzieci !); Głównym winowajcą, odpowiedzialnym za choroby układu krążenia, jest obecny w maśle - cholesterol (ten sam, który u najmłodszych niezbędny jest do prawidłowego rozwoju mózgu!) - dlatego też wskazane jest ograniczenie masła do ok.15-30g dziennie (duża łyżka/dwie);

2) Masło jest tłuszczem lekkostrawnym, w którym oprócz kwasów tłuszczowych nasyconych znajdują się także - nienasycone (jednonienasycony kwas oleinowy - dokładnie ten sam, który znajdziemy w popularnej  oliwie z oliwek);

3) Zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach : A, D, E;

4) W swoim składzie posiada składniki o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwnowotworowym i przeciwmutagennym (kw.masłowy, CLA);

5) Należy unikać smażenia na maśle, bowiem podczas podgrzewania wytwarza ono silnie toksyczną substancję o działaniu rakotwórczym na organizm o nazwie akroleina.

Zupełnie inaczej zachowuje się masło klarowane tzw. Ghee - tj. pozbawione  pochodzących z mleka substancji stałych (białka i wody). Te z kolei - jak najbardziej nadaje się do smażenia, pieczenia i gotowania. Jest ono jednym z najlepszych tłuszczy, jakie można wykorzystać do procesów kulinarnych. Ma wyższą temperaturę dymienia (do 252 °C!),  niż większość gatunków oleju!

Wg. ajurwedy (jeden z najstarszych systemów naturalnej medycyny indyjskiej), masło ghee reguluje gospodarkę hormonalną, usuwa żołądkowo - jelitowe stany zapalne i uodparnia organizm. Ponadto zawiera ten sam, co w zwykłym maśle składnik - kwas masłowy o silnych właściwościach przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych.
Jego plusem jest również trwałość ( w zamkniętym pojemniku, w lodówce - przetrwa nawet do kilku tygodni!);

Na czym polega klarownie masła?

Kostkę prawdziwego masła (minimum 82% tłuszczu) wrzucamy do rondla i podgrzewamy doprowadzając do wrzenia, następnie zmniejszamy ogień.
Masło zaczyna lekko bulgotać, po czym na powierzchni zbiera się  piana, którą należy delikatnie usunąć łyżką ( proces ten trwa dość długo, w granicach 15 min).
Podgrzewamy jeszcze chwilę, aż do momentu wydawania charakterystycznych dla oleju trzasków - wtedy zdejmujemy masło z ognia i pozostawiamy na kilka minut do ostygnięcia .
Sklarowane masło przelewamy do szklanego lub glinianego pojemnika ( małe ilości można trzymać w zwykłej porcelanowej miseczce).
Całość wstawiamy do lodówki.

Podsumowując : Nie żałujmy masła dzieciom do trzeciego roku życia! Potem jednak stosujmy je z rozwagą (do dwóch łyżek dziennie), bowiem blaszka miażdżycowa - odpowiedzialna w dorosłym życiu za choroby układu krążenia - zawiązuje się już od  najmłodszych lat. Nie używajmy masła do smażenia, bądź też - zastępujemy je klarowanym "ghee"!
Ale...
Stosując się do zasady - wszystko, byle z umiarem - na pewno nie musimy go sobie odmawiać!
Bo jak powszechnie wiadomo - jest po prostu pyszne ;-)!
www.efekt-motyla.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz