wtorek, 13 czerwca 2017

Pokochaj płatki owsiane!


Uwielbiam płatki owsiane! Pewnie wiedzą o tym wszyscy moi pacjenci :-). 
Oprócz tego, że można z nich wyczarować przepyszne rzeczy, to do tego są bardzo zdrowe.
Od dwóch tysiącleci owies jest wykorzystywany w diecie jako produkt o wysokiej jakości zdrowotnej. Swoje właściwości owies zawdzięcza głównie wysokiej ilości błonnika rozpuszczalnego β-glukanu. 

Jak to działa?

Podczas rozpuszczania β-glukany wchłaniają duże ilości wody, tworząc gumy o znacznej lepkości. Po spożyciu w jelicie cienkim i żołądku B-glukany tworzą śluzowatą warstwę ochronną, opóźniającą rozkład skrobi, a tym samym wchłanianie glukozy. Powodują utrzymywanie przez dłuższy czas uczucia sytości, spełniają działanie ochronne przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, a powstały śluz chroni także błony jelita przed podrażnieniami i zakażeniami bakteryjnymi.
Dieta bogata w β-glukany zapewnia działanie hipocholesterolemiczne.
Pomimo wielu walorów zdrowotnych, wg mnie, płatki owsiane cenne są szczególnie ze względu na zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi. W obecnych czasach, gdzie choroby układu krwionośnego dotyka wielu osób, zjawisko to ma olbrzymie znaczenie.
Najbardziej popularna teoria dotycząca wpływu owsa na obniżanie cholesterolu we krwi głosi, że rozpuszczalny błonnik owsa wzmaga wydalanie z kałem kwasów żółciowych, które powstają w organizmie z cholesterolu. Wydalanie kwasów żółciowych wywołane obecnością błonnika powoduje, że coraz większa ilość cholesterolu zgromadzonego w organizmie kierowana jest do ich syntezy, co obniża w ten sposób cholesterol we krwi. 

Owies wspomaga proces odchudzania

Błonnik rozpuszczalny (β-glukany) zwiększa objętość pożywienia, natomiast nie podwyższa jego wartości energetycznej (kaloryczności). Odrywa on zatem rolę „wypełniacza” przewodu pokarmowego, wpływając tym samym na zaspokojenie uczucia łaknienia. Co więcej, zżelowane β-glukany wyścielając powierzchnię żołądka i jelita, powodują opóźnienie wchłaniania składników pokarmowych. W konsekwencji pomagają w ten sposób „oszukać” uczucia głodu, czego efektem jest postępujący łagodny spadek masy ciała.

A zatem,
Płatki owsiane powinny być spożywane zatem przez wszystkie osoby, które chcą zdrowo się odżywiać lub pragną wspomóc swoje leczenie dietą. Jedynym przeciwwskazaniem do spożywania owsa jest jego nietolerancja pokarmowa. Osoby, będące na diecie bezglutenowej, powinny sięgać po owies bezglutenowy (sam w sobie owies nie zawiera glutenu, natomiast w Polsce jest mocno zanieczyszczony glutenowymi zbożami: pszenicą i żytem).
Myślę, ze nikogo nie powinnam już przekonywać, ze płatki owsiane są zdrowe. Jeżeli chodzi o smak to już inna kwestia. Wg mnie płatki są na tyle neutralne, że w połączeniu z ulubionymi produktami mogą stworzyć pyszne danie. A oto moja propozycja:

Owsianka z owocami:
  • Patki owsiane górskie ok 4-5 łyżek
  • Jogurt naturalny – ok. 3 łyżek
  • Garść owoców sezonowych – ok. 100 g
  • Dodatkowo można użyć (wg smaku): siemię lniane, nasiona chia, dowolne orzechy lub migdały.
Płatki owsiane zalej wrzącą wodą i odstaw na 2 minuty (w tym czasie płatki powinny wchłonąć większość wody). Dodaj jogurt, owoce i orzechy. Wymieszaj.
Smacznego :-)!


Autor: Dorota CzpakSPIS TREŚCI:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz