środa, 19 września 2012

Bajki o owocach
Uwielbiam owoce. Wszystkie. Jem je tonami. I całe życie słyszę, że tuczą. Mnie chyba jednak nie, i Ciebie też nie będą, jeśli zastosujesz się do jednej jedynej zasady :

Jedz je zawsze na pusty żołądek!

Dlaczego? 

Owoce trawimy w czasie 15- 30 minut (banany nieco dłużej). To najprostszy i najbardziej przyswajalny pokarm dla człowieka. Rozkład i wchłanianie cukrów następuje w jelicie cienkim. Spożywany na czczo - przynosi same korzyści, natomiast w trakcie lub po posiłku - ma zablokowaną drogę do jelit, a co za tym idzie -  fermentuje w żołądku, powodując wzdęcia i bóle brzucha. Sam jest źle trawiony i utrudnia strawienie wcześniej zjedzonego pokarmu. Dlatego też, po zjedzeniu posiłku musi minąć wystarczająco dużo czasu, zanim "rzucimy się" na swoje ulubione owoce. Po spożyciu warzyw są to 2 godz., węglowodanów 3 godz., natomiast białka około 4 godz. Jeśli chodzi o posiłek mieszany, jego trawienie zajmuje średnio od 4 do 8 godzin (jeśli był ciężkostrawny).

Jakie są korzyści z jedzenia owoców?

- są skarbnicą witamin, soli mineralnych, naturalnych cukrów i aminokwasów;
- enzymy zawarte w owocach regulują procesy trawienne;
- zawierają błonnik rozpuszczalny, odpowiedzialny za prawidłowe wypróżnienia, ale też za   wzmożone  wydalanie cholesterolu i tłuszczy z kałem;
- alkalizują organizm (co w prostym języku oznacza zminimalizowanie rozwoju chorób, zwłaszcza nowotworowych);
- są źródłem antyoksydantów - kolejny arsenał broni naszego układu immunologicznego;
- doskonale oczyszczają i nawadniają organizm;

Na koniec ciekawostka.

Słyszeliście kiedyś o wodzie strukturalnej (zwanej też stukturowaną)? Nazwano tak wodę, znajdującą się w naszym organizmie. Ma nieco inna strukturę, niż  mineralna, stąd nazwa. Odżywia komórki i wypłukuje toksyny z organizmu, jednym słowem - zapewnia wieczną młodość. Wg Michała Tombaka można ją pozyskać ze zwykłej, przegotowanej i ostudzonej wody, którą należy zamrozić tak, aby na powierzchni powstała cienka warstwa lodu. Potem wyjmujemy z zamrażalki, rozpuszczamy i pijemy do woli! ...
Możemy też roztopić kawałek lodowca:-).

Ale, moi drodzy... nie pakujcie jeszcze walizek na koło podbiegunowe, bo fakt jest taki, że woda strukturalna występuje naturalnie w owocach i warzywach!
Zanim więc wybierzesz się po kolejny  krem"odmładzająco-liftingujący", pomyśl, że zdrowie masz na wyciągnięcie ręki!
Wystarczy po nie sięgnąć :-).


www.efekt-motyla.eu 
SPIS TREŚCI: 
http://twojefektmotyla.blogspot.com/2013/09/spis-tresci.html  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz