sobota, 27 października 2012

"Mój Buraczku, mój czerwony... :-)".

 " (...)
Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:

"Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?"

Burak tylko nos zatyka:
"Niech no pani prędzej zmyka,

Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą."


 "A to feler" -
Westchnął seler. "
   

                                Jan Brzechwa
                        
A no feler właśnie! - burak nie wiedział o tym, że gdyby sparował się z cebulą,  właściwości prozdrowotne takiego mixu byłyby ogromne! Bakteriobójcze działanie cebuli plus przeciwnowotworowe buraka, mogłyby stanowić potężny oręż do walki z "obcymi" w naszym organizmie. Ale nawet jeśli burak zostanie singlem, będzie kusił swoim urokiem, bo zalet ma naprawdę wiele:
- może być stosowany w przebiegu anemii;
- ma działanie zasadotwórcze na organizm ( pomaga w utrzymaniu gospodarki kwasowo-  zasadowej);
- sprzyja regeneracji wątroby;
- ułatwia trawienie, pobudza apetyt;
- i co najważniejsze! - zawiera enzym bromelainę, która niszczy białkową warstwę ochronną komórek nowotworowych, co powoduje, że stają się łatwym kąskiem dla naszych Limfocytów T ( komórek układu odpornościowego). Oprócz buraka enzym ten zawierają tylko ananas  i owoc noni, także jest on najlepszym i co najważniejsze - naszym rodzimym źródłem tego enzymu.
Z drugiej strony cebula zawiera kwercetynę należącą do grupy flawonoidów, która odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej człowieka.
...
Zatem jego sprawa, ale zanim da kosza cebuli - powinien wiedzieć, że buraczki z cebulką w tej, czy innej wersji są naprawdę pyszne i super zdrowe do tego! :-)
www.efekt-motyla.eu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz