środa, 25 lutego 2015

Hmmm...Homo sapiens - mięso czy roślinożerca?

                                                 Oto jest pytanie :-)?


Znalezione obrazy dla zapytania lew


Tematem zafascynowana jestem nie od dziś..
Cóż, skupmy się na faktach.

Najpierw od strony wegetarian:

Różnice między układem pokarmowym roślinożerców i mięsożerców:

1) Zęby:
U roślinoożerców i  człowieka dobrze rozwinięte są siekacze, podczas gdy trzonowce są płaskie - przystosowane do rozcierania.
U mięsożerców trzonowce są ostre, przystosowane do rozgryzania surowego pokarmu;
2) Ślina:
Roślinożerca i zdrowy człowiek mają pH śliny o charakterze zasadowym. pH śliny mięsożerców jest kwaśne.
3) Żołądek:
Zarówno ludzki żołądek, jak i żołądek roślinożerców wydziela 10x mniej kwasu solnego niż żołądek zwierząt mięsożernych (duże stężenia potrzebne są zwierzętom do trawienia mięsa i kości);
3) Wątroba: 
Okazuje się, że wątroba mięsożerców jest zdolna do usuwania 10-15x większej ilości kwasu moczowego, niż wątroba roślinożercy i człowieka (co wiąże się nieodzownie ze spożywaniem dużych ilości mięsa).
4) Jelita:
U mięsożerców są krótkie (3x dłuższe niż tułów), co przyśpiesza usuwanie niestrawionych resztek.
U człowieka, podobnie jak u roślinożerców - jelita są 12x dłuższe od tułowia, co z kolei oznacza, że w przypadku nadmiaru "dobroci"tzn. mięsa może dochodzić do gnicia i stanów zapalnych.
5) pH diety: 
Dla mięsożerców "kwaśna" dieta to "samo zdrowie" - nam najbardziej służy jedzenie alkalizujące.
6) Metabolizm tłuszczu:
Zwierzęta genialnie czują się na diecie wysokotłuszczowej. Dla nas najlepszym tłuszczem jest zdecydowanie tłuszcz roślinny (i to w niewielkich ilościach).

Teraz od strony "mięso-lubnnych":
Istnieje wiele teorii mówiących o tym, że nasz mózg zaczął ewoluować (rozwijać się, rosnąć - jak kto woli) dokładnie w chwili, gdy nasi przodkowie zaczęli polować.Co więcej - używanie narzędzi i obróbka termiczna załatwiły nam wstępne trawienie pokarmu. Nie jest to jednak jedyna teoria na ten temat. Opinie są dość rozbieżne. Faktem jest jednak, że w następstwie ewolucji - wędrowni łowcy i zbieracze żyli niebezpiecznie, ale ich dieta była urozmaicona - bogata była w białka, minerały i witaminy. Jedli: owoce, korzonki, nasiona, miody, ryby i mięso. I byli zdrowi. A na pewno zdrowsi. Od nas.

Teraz od mojej strony. 
Myślę, że nie jest słusznym założenie, że odtąd wszyscy powinni zostać wegetarianami. Jednak rzeczywiście fakty wskazują na to, ze  żyją oni dłużej i w lepszym zdrowiu cieszą się późną starością. Co więcej - rozwój przemysłu mięsnego - nieuchronnie zapoczątkował epidemię chorób cywilizacyjnych XXI wieku ( ze swoją partnerką - białą mąką - w parze). Badacze naukowi (m.in. Campbell, Pitchford) twierdzą zgodnie, że ograniczenie żywności pochodzenia zwierzęcego do 180g lub w tym samym dniu - roślinnego do 240g, a nawet 360g (czyli można go zjadać dokładnie 2 razy więcej)  - może zaskutkować znacznym polepszeniem zdrowia i w konsekwencji - wydłużeniem życia (profilaktyka chorób sercowo - naczyniowych, program "anty-rak"). Jeszcze 100 lat temu na stołach naszych pradziadów królowała żywność lokalna i nieprzetworzona. Jedliśmy pełne zboża, ziarna, owoce, warzywa i strączkowe. Mięso, które pojawiało się w polskich domach od święta... - dziś jest podstawą menu przeciętnego Polaka. A 30/40-latkowie z podwyższonym ciśnieniem, nie mieszczącym się w granicach normy cholesterolem, kwasem moczowym, tudzież otyłością i stłuszczeniem wątroby - są najlepszym dowodem na to, że nadmiar mięsa (w ogóle - białka zwierzęcego) w diecie nam szkodzi!
Jeśli do tego dołożymy fakt, że selekcja naturalna w naszych czasach - praktycznie nie istnieje - okazuje się, że robimy się coraz słabsi ...
...a nasze mózgi podobno coraz mniejsze... (czego dowodzą badania na Amerykanach przeprowadzone przez prof. Geralda Crabtree z Kalifornii)... 

Taki Homo
                    -ale coraz mniej - 
                                                Sapiens...


P.S. Dla zainteresowanych!: "Real men eat tofu...!"
www.efekt-motyla
SPIS TREŚCI:
http://twojefektmotyla.blogspot.com/2013/09/spis-tresci.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz